Přihlášení
Nemáte účet? Vytvořte jej!
 
jana
Uživatel
 
Očkování - 10/02/2008 20:31
Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor na očkování. Mám skoro 3letého syna. Nevím, jestli je autista, čekáme na vyšetření (ještě dva měsíce budeme čekat). Blíží se nám tříletá preventivní prohlídka a dětská lékařka zase bude naléhat, že by ráda konečně očkovala spalničky (obvykle se očkují v 1,5 roce). Také nám chybí přeočkování TBC. Jaké máte zkušenosti s očkováním "živými" vakcínami?
  | | Správce zakázal anonymní příspěvky.
magdalena
avatar Správce
 
Re:Očkování - 10/03/2008 07:59
V ČR byl v posledních letech očkovací kalendář upraven a došlo, jak jistě víte, k zavedení bezpečnějších variant vakcín (např. inaktivovaný virus dětské obrny v Hexavakcíně namísto předchozí „živé“ obrny nebo acelulární černý kašel v Hexavakcíně místo celulární formy). K vakcínám se živými částicemi tedy v současnosti náleží „trojkombinace“ spalničky, příušnice, zarděnky (MMR) a očkovací látka proti tuberkulóze.

Ovlivnění vývoje dětí těmito vakcínami bylo a je intenzivně studováno. Zkoumány nejsou samozřejmě pouze vlivy očkování, ale veškeré imunitní mechanismy a jejich souvislosti s autismem. Na světě existuje mnoho výzkumných pracovišť zabývajících se touto problematikou. Výsledky jsou zatím jenom dílčí, navíc se některé liší. Mimo jiné zatím není plně objasněno za jakých okolností jsou imunitní odchylky (vlivy) příčinou, následkem nebo průvodním jevem poruch autistického spektra.

V souvislosti s autismem a očkováním je nejčastěji zmiňována souvislost s „trojkombinací“ spalničky, příušnice, zarděnky a to jednak ve vztahu k živým kulturám, jednak k přídatné látce (konzervantu) thimerosalu. Pokud se obáváte vlivu trojkombinace na indukci či zhoršení příznaků autismu, mohou vám být k užitku následující informace (které ale samozřejmě nevyčerpávají veškeré dostupné poznatky).

Původní podezření na souvislost regresu s očkováním trojkombinací (např. Halsey a Hyman, 2001) bylo vícero jinými studiemi vyvráceno. (Regresem je nazývána náhlá nebo postupná ztráta již dosažených schopností u předtím jinak přiměřeně nebo zdánlivě přiměřeně se vyvíjejícího dítěte. U autismu k němu dochází v nejčastěji období mezi cca 1-2 lety a postihuje nejčastěji vývoj řeči v různých kombinacích např. s neverbálními komunikačními dovednostmi, sociální interakci či zájmy dítěte.)

Tyto studie srovnávaly počet autistických regresů v dětské populaci před a po zavedení tohoto očkování (z nich uvádím například studie: Taylor, 2002 , Baird, 2008 ve Velké Británii, Fombonne a Chakrabarti, 2001 v Kanadě, Uchiyama a Kurosawa, 2007 v Japonsku, nebo několik studií v USA).

Kanadská studie navíc sledovala věk dětí, kdy u nich rodiče poprvé zpozorovali příznaky autismu (tedy i typ autismu bez regresu). Ani zde však nebyly nalezeny rozdíly mezi dětmi očkovanými a neočkovanými.

Dle výsledků další studie bylo zjištěno, že mezi dobou, kdy bylo dítě očkováno trojkombinací a dobou, kdy u něj byly zjištěny příznaky autismu, uplynulo podobně dlouhé časové období jak ve skupině dětí s regresivním typem autismu, tak ve skupině dětí s autismem bez regrese.

Podobně vyznívají i studie zaměřené na souvislost s thimerosalem.

Dále bylo zjištěno, že poté, co klesl počet očkovaných dětí trojkombinací v důsledku obav rodičů z jejich nežádoucích vlivů, nedošlo ke změně nebo dokonce vzrostl výskyt autistických regresů ve sledovaných dětských populacích. I

Dle internetové prezentace pracovní skupiny pro dětské očkování v ČR jsou jako (neurologické) kontraindikace očkování trojkombinací uváděny: nekompenzovaná epilepsie, demyelinizační onemocnění, progredující metabolická a degenerativní onemocnění, z jiných samozřejmě m.j. závažné poruchy imunity.

Pokud máte podezření na některou z těchto poruch, je vhodné je zkonzultovat s příslušnými specialisty, nebo přímo s lékaři v Očkovacím centru FN v Motole, na něž se doporučuji obrátit i s Vaším dotazem ohledně autismu.

MUDr. Magdalena Ryšánková
psychiatr pro děti a dorost
APLA
  | | Správce zakázal anonymní příspěvky.
andrea
Uživatel
 
Re:Očkování - 25/10/2012 23:55
Dobry den pani Ryšankova...pripadne niekto,kto mi bude vediet odpovedat...
mam 9 mescneho syna a onedlho nas caka ockovanie MMR..stale mam pochybnosti ohladom tejto vakciny, aj ked vas clanok ma upokojil...citam ale na internete protichodne nazory
chcela by som vam poprosit o vyjadrenie,ak by ste mali cas a energiu..k tomuto clanku
http://ockovanie.org/autizmus.html
kde sa vlastne tvrdi opak a viacmenej mi uz ide z tych protichodnych informacii orasknut hlava.
v konecnom dosledku je rozhodnute na mne a podla statu je toto ockovanie pocinne.
mam zodpovednost za svoje dieta s skutocne to nedokazem posudit
dakujem pekne
  | | Správce zakázal anonymní příspěvky.
verspor
Správce
 
Re:Očkování - 26/10/2012 15:59
Dobrý den,

o souvislosti očkování a autismu pojednává odpověď výše v této diskusi. Rozumím vašim obavám, každý rodič chce pro své dítě to nejlepší a informace o vlivu očkování na rozvoj autismu se ještě stále šíří, ačkoliv byla souvislost očkování a autismu několika odbornými studiemi vyloučena.
V článku se pojednává mj. o Wakefieldově studii, která měla prokázat vliv očkování MMR vakcínou na rozvoj autismu (resp. autistický regres). Výsledky studie se v dalších výzkumech nepodařilo prokázat, Wakefieldova studie byla prohlášena za podvodnou, jsou jí vytýkány závažné chyby (více informací naleznete v tomto článku: http://www.mediafax.cz/zahranici/3151208-Britska-studie-spojujici-autismus-s-ockovanim-deti-byla- podvod

V článku je zároveň zmíněn nárůst počtu autismu v populaci. Je zcela pochopitelné, že od doby, kdy Kanner definoval autismus, je diagnostika těchto poruch na mnohem vyšší úrovni. Někteří odborníci, kteří se dlouhodobě zabývají problematikou autismu, se domnívají, že prevalence autismu byla vždy vysoká a nárůst je zaznamenán v souvislosti se zlepšením diagnostických kritérií. Toto tvrzení dokládají výsledky výzkumů švédského psychiatra Ch. Gillberga, které prokázaly prevalenci autismu v r. 1983 u sedmiletých dětí
0.7 %, v r. 1990 byla prevalence poruch autistického spektra vyšší o 0,3 %.

Autismus je VROZENÁ porucha některých mozkových funkcí. Přesná příčina autismu zatím opravdu není známá, ačkoliv se této problematice věnuje spousta odborných studií. Autismus je diagnostikován na základě projevů v chování, symptomy autismu v klíčových oblastech (sociální interakce, komunikace, hra) musí být patrné do 36 měsíců věku dítěte. V tomto období dítě prochází častým očkováním, proto si mohou rozvoj autismu rodiče vysvětlovat právě prodělaným očkováním. U dítěte do jednoho roku mohou být určité nápadnosti v chování patrné, ale v tomto období ještě autismus nelze diagnostikovat. V pozdějším věku může docházet k rozvoji symptomatiky - projevy, které do té doby rodiče považovali za běžný vývoj, se později stávají zřetelnější. Z naší zkušenosti víme, že k rozvoji poruchy došlo u dětí očkovaných i neočkovaných.

U některých dětí je indikováno odložení očkování, pokud máte z očkování odůvodněné obavy (např. neadekvátní reakce po předchozím očkování, zvýšená nemocnost dítěte, oslabený imunitní systém), konzultujte vše s ošetřující lékařkou/lékařem vašeho dítěte.

Veronika Šporclová
  | | Správce zakázal anonymní příspěvky.
andrea
Uživatel
 
Re:Očkování - 26/10/2012 21:38
dobry den,
ja som studovala specialnu pedagogiku a v podstate ste mi predostreli moj nazor,tak som rada
nemam az take odborne skusenosti, vlastne ziadne...len okrajove,pretoze nakoniec v tejto oblasti nepracujem.
na slovensku som tiez hladala odpoved,ale od odbornikov som dostala velmi alibisricke vyjadrenia.
tak vam dakujem za postoj.
s pozdravom,
andrea
  | | Správce zakázal anonymní příspěvky.
PetraRiegerova
Uživatel
 
Re:Očkování - 26/06/2014 15:03
V Brazílii byly svého času kvůli očkování i občanské nepokoje.
  | | Správce zakázal anonymní příspěvky.