Přihlášení
Nemáte účet? Vytvořte jej!
 
Jak se žije s Aspergerovým syndromem Tisk E-mail
Napsal(a) Alena Sojková   
Středa, 29 říjen 2014
Lidé s Aspergerovým syndromem se ve svém životě musí vyrovnávat s řadou náročných situací, které vyplývají z jejich diagnózy. Víme, že Aspergerův syndrom je součástí poruchy autistického spektra a primárně zasahuje do oblasti komunikace a sociálního chování. Je však poměrně náročné si pod tímto fádním, nicneříkajícím vysvětlením představit cokoli bližšího, konkrétního.

 


Mnohdy se v rámci konzultací ve školách a rodinách dozvídáme, že společnost si člověka s Aspergerovým syndromem představuje jako Rain Mana ze stejnojmenného filmu či Sheldona Coopera ze seriálu Teorie velkého třesku. Oba protagonisté bezpochyby splňují jakousi „učebnicovou“ představu o tom, jak by se lidé s autismem, respektive Aspergerovým syndromem měli chovat. Ve skutečnosti jsem se však při práci s lidmi s autismem nikdy s žádným Sheldonem ani Rain Manem nesetkal. Neznám jedince s poruchou autistického spektra, kteří dokáží spočítat během několika vteřin rozsypaná párátka anebo jsou geniálními vědci, stejně jako jsem se dosud nesetkal s žádným olympijským vítězem anebo uznávanou celebritou. Vím, že takoví lidé existují, ale osobně je prostě neznám. Podobné je to se „zázračnými“ lidmi s autismem. Většina z nich není geniální a neobvyklých schopností má, stejně jako lidé bez autismu, minimum.

Tak trochu jiný způsob komunikace
Deficity v komunikaci se projevují v rovině verbální i neverbální. Někteří „Aspergeři“ tak mají obtíže s navázáním či udržením očního kontaktu, zřídka užívají gesta, nemění výraz tváře, někdy chodí k dotyčnému, s nímž si chtějí povídat, příliš blízko, jindy k němu při rozhovoru stojí zády, odejdou bez rozloučení. Mluvená řeč může být nezvyklá svou intonací, rychlostí. Samotný obsah komunikace bývá rovněž poněkud nestandardní. Někteří lidé s Aspergerovým syndromem jsou schopni dlouhé hodiny hovořit o svých zájmech, zálibách, jež nejsou, snad vyjma Minecraftu a geocachingu, součástí „mainstreamu“. V předškolním věku jasně vítězí dinosauři a kreslené seriály (Ninjago, Lego Chima), pozvolna však otěže přebírají počítačové hry, komiksové postavy, superhrdinové, sci-fi a fantasy, letadla, vlaky a veřejná doprava obecně. Velmi oblíbený je třeba televizní automobilový magazín Top Gear. S postupujícím věkem se lidé s Aspergerovým syndromem často zaměřují na určitou úzce specializovanou oblast, jako jsou sopky, poštovní známky, meteorologie, astronomie a podobně. Témata v rozhovorech vrstevníků „běžnější“ (hudba, film, móda, Facebook, mezilidské vztahy...) je zpravidla tolik nezajímají, nemají o nich mnoho informací.

Nízké sebevědomí a osamělost
Nedostatky a zvláštnosti v komunikaci tak závažným způsobem ovlivňují také sociální chování a navazování vztahů. Pravděpodobně nejzásadnější obtíží, jež výrazně zasahuje do života většiny lidí s Aspergerovým syndromem, bývá kombinace nízkého až nulového sebevědomí a osamělosti, pocitu „vadnosti“, „postižení“. Toto přesvědčení se z velké části zakládá na prožitých, mnohdy velmi negativních zkušenostech (nejen) s vrstevníky. Naprostá většina lidí s Aspergerovým syndromem se ve svém životě setkala s šikanou, nejčastěji psychického charakteru (ponižování, posměšky, urážky, vyloučení z kolektivu a podobně). Pocit osobního selhání lidem s autismem zasahuje do myšlení, uvažování, vyhodnocování běžných životních situací a následně do samotného chování. V této souvislosti hovoříme o tzv. omylech v myšlení, přičemž většina případů zkresleného vnímání sebe samého i okolního světa se týká oblasti výkonu a přijetí.

Vyhnout se negativní kritice
Lidé s Aspergerovým syndromem nazírají řadu situací striktně černobíle, uvažují tedy v rovině „všechno, nebo nic“ („buď budu stoprocentní, perfektní, anebo nestojím za nic“, „u všech musím být oblíbený“, „každému musím vyhovět“, „nikdy se nesmím spoléhat na druhé, ale pouze sám na sebe, požádat o pomoc je známkou slabosti“). Černobílé myšlení bývá přímo spojeno a pevně svázáno s perfekcionismem a také dalšími omyly, jako je nadměrné zobecňování („dvojka z matematiky znamená konec světa“, „kamarád mě dneska nepozdravil, určitě mě už nemá rád, nechce se se mnou bavit“) a diskvalifikace pozitivního („je jedno, že jsem v tomto týdnu dostal deset jedniček, dneska jsem prostě dostal dvojku“). Většina „Aspergerů“ své úspěchy a výtečné výsledky redukuje na jakousi normu („být stoprocentní je normální, běžné“), všední záležitost („no, je fakt super – řečeno ironicky –, že jsem vyhrál tu blbou celostátní olympiádu, teď abych se táhnul někam do Íránu na světové kolo“) a současně neúspěch vnímá a posuzuje „ultračerně“, znamená pro ně hotovou katastrofu. Z tohoto důvodu mají jedinci s autismem často nepřekonatelné obtíže s přijímáním konstruktivní kritiky („kritika znamená, že nejsem perfektní, tudíž jsem selhal, nestojím za nic“), nadměrnou potřebu pochvaly, pozitivní motivace, vyvíjejí na sebe zcela nepřiměřené, nadměrné nároky, řadě „rizikových“ situací, v nichž hrozí selhání, neúspěch, se raději vyhýbají, předem je vzdávají anebo se zabezpečují před jejich možným negativním dopadem (např. známka horší než chvalitebná se nečte nahlas před třídou, nezapisuje do žákovské knížky, řada věcí se zkouší takzvaně „nanečisto“ apod.).

Důvěra je klíč
Cílem terapeutické spolupráce v rámci APLA Praha je tak mimo jiné vytvoření pevného vztahu mezi klientem a terapeutem, kladení důrazu na bezpodmínečné přijetí, důvěru. Pakliže se to podaří, snažíme se mířit na změnu „životních kulis“ klientů. Zapojit je do volnočasových aktivit, zájmových kroužků, pomoci nalézt přátele, životního partnera, opakovaně, vytrvale provádět edukaci rodičů, pedagogů o tom, co je, a co není „normální“ pro lidi s Aspergerovým syndromem či autismem.


Literatura popisující příběhy lidí s Aspergerovým syndromem
Mark Haddon: Podivuhodný případ se psem
Christine Preibmann: Život s Aspergerovým syndromem
Wendy Lawson: Život za sklem

Filmy a seriály
Bron
Průměrňákovi
Parenthood
Temple Grandin
Nezapomenutelné prázdniny (význam posílení sebevědomí)
Opilí láskou (výtečně znázorněná impulzivita)

Více na en.wikipedia.org/wiki/List_of_fictional_characters_on_the_autism_spectrum

Vybrané osobnosti s podezřením či potvrzenou diagnózou Aspergerova syndromu
Dan Aykroyd
Susan Boyle
Isaac Asimov
Daryl Hannah
Andy Warhol
Bill Gates
Bobby Fischer
A další…Komentáře (0)Add Comment

Napiš komentář
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley

security code
Opiš zobrazená písmena


busy
Aktualizováno ( Středa, 29 říjen 2014 )